Kontakt: +48 511 050 050
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Deski snowboardowe - rodzaje

2019-10-29
Deski snowboardowe - rodzaje

Rodzajów desek jest kilka. Klasyfikowane są przede wszystkim ze względu na miękkość, budowę oraz długość. Jednocześnie każda z tych cech wpływa na przeznaczenie deski. I to właśnie od tego, do jakich celów będziemy ją używać, zależy właściwy dobór. Jednak nie tylko specyfika jazdy determinuje ostateczny wybór, ale również doświadczenie w snowboardzie, ponieważ potrzeby początkujących snowboardzistów są nieco inne niż tych doświadczonych.

W tym artykule przedstawimy najważniejsze rodzaje  desek snowboardowych i ich przeznaczenie.

Podstawowy podział desek snowboardowych: miękkie i twarde

Podstawowym i najczęściej stosowanym (szczególnie przez osoby na początku swojej przygody ze snowboardem) sposobem klasyfikacji desek snowboardowych jest podział na miękkie i twarde.

Deski miękkie są wybierane przede wszystkim przez początkujących snowboardzistów. Zapewniają swobodę podczas wykonywania pierwszych skoków i manewrów. Jazda na nich nie będzie nazbyt szybka, co jednak nie powinno stanowić przeszkody w zdobywaniu pierwszych doświadczeń. Są zdecydowanie przeznaczone do jazdy po dobrze przygotowanych stokach, poza trasą może być na nich ciężko.

Z kolei deski twarde to sprzęt dla osób doświadczonych. W przeciwieństwie do desek miękkich zapewniają szybką jazdę. Jednocześnie są znacznie bardziej wymagające pod względem umiejętności.

Klasyfikacja desek snowboardowych ze względu na przeznaczenie

Ten podział desek snowboardowych opiera się przede wszystkim na ich przeznaczeniu, a więc stylu jazdy.

  • All mountain (AM). To deski uniwersalne, które mogą być używane na różnym terenie. Mogą być używane zarówno przez początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych snowboardzistów. Są dość szerokie, łatwe do sterowania i - w porównaniu z innymi modelami - stosunkowo tanie. Zapewniają komfort jazdy, nawet w przypadku wielu godzin spędzonych na stoku.
  • Freestyle (FS). Są przystosowane do wykonywania różnorodnych skoków i trików, np. skakania po rampach, ale nadają się również do zwykłej jazdy Zapewniają dużą łatwość sterowania. Mogą być wykorzystywane zarówno na stokach, jak i na świeżym śniegu.
  • Freeride (FR). Jak sama nazwa wskazuje, zapewniają “wolność jazdy”, a to oznacza, że sprawdzą się nawet na nieprzygotowanych trasach poza stokiem. Są długie, sztywne, wąskie pod wiązaniami. Cechą charakterystyczną jest podniesiony przód, który zapewnia stabilną jazdę z dużymi prędkościami. Oprócz tego pozwalają na kontrolowane skręty nawet przy szybkiej jeździe. Przeznaczone są dla doświadczonych snowboardzistów.
  • Jibbing (JB). Wyróżniają się dużą szerokością oraz podniesionym przodem i tyłem deski, co ułatwia stabilne lądowanie. Przeznaczone do wykonywania ślizgów na różnego rodzaju przeszkodach.
  • Big mountain (BM). To sprzęt do szybkiej jazdy poza utartymi szlakami. Są bardzo sztywne i przy małych prędkościach mogą być trudne w prowadzeniu. Zdecydowanie dla doświadczonych osób.
  • Free carve (FC). Krótkie i wąskie. Sprawdzają się doskonale podczas dynamicznej jazdy. Przeznaczone raczej na dobrze przygotowane trasy.
  • Race (RC). Są to deski przeznaczone wyłącznie dla zawodowców i zaawansowanych amatorów. Przeznaczone do szybkiej jazdy i dynamicznych zmian krawędzi. Wyróżniają się podniesionym przodem i tyłem, dzięki czemu są bardziej stabilne.
  • Half pipe (HP). Przeznaczone do half pipe i wysokich skoków. Są miękkie i dłuższe od innych desek, co umożliwia szybki najazd na przeszkodę i stabilne lądowanie.
pixelpixelpixelpixelpixelpixel