Kontakt: +48 511 050 050
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Gogle snowboardowe - skuteczna ochrona oczu podczas jazdy

2019-02-06
Gogle snowboardowe - skuteczna ochrona oczu podczas jazdy

Gogle snowboardowe to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia każdego miłośnika jazdy na desce. Z jednej strony gogle spełniają funkcje podobne do okularów przeciwsłonecznych, to jednak zapewniają one znacznie bardziej kompleksową ochronę dla oczu. Zabezpieczają nie tylko przed szkodliwymi promieniami UV, ale również mrozem, wiatrem. Chronią też delikatną skórę w okolicach oczu przed nadmiernym wysychaniem. Z tego też powodu warto je zakładać nie tylko w słoneczne dni, ale i pochmurne.

Najważniejsze funkcje gogli snowboardowych

Gogle to bardzo przydatne akcesorium, dlatego watro się w nie zaopatrzyć zaraz po zakupie deski snowboardowej, butów i kasku. Jak już zostało wspomniane, zabezpieczają przed warunkami atmosferycznymi panującymi na stoku, dzięki czemu ograniczają łzawienie i mrużenie oczu, co wpływa na polepszenie komfortu jazdy. Eliminują też problem wpadającego do oczu śniegu. Stosowanie gogli może uchronić nas przed stanami zapalnymi oczu, które mogą powstawać pod wpływem działania szkodliwych promieni UV.

Co więcej, zabezpieczają też oczy przed urazami mechanicznymi. Na niektórych stokach istnieje ryzyko zahaczenia o wystające gałęzie, upadku czy wypadku z innymi snowboardzistami lub narciarzami. Dla własnego bezpieczeństwa oraz zdrowia oczu należy wybrać odpowiednie dla siebie gogle.

Jakie soczewki wybrać?

Najważniejszym elementem gogli są soczewki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry soczewek, na które należy zwrócić uwagę.

  • Liczba soczewek. Wpływa na odporność mechaniczną gogli, czyli m.in. zarysowania czy uderzenia. W związku z tym gogle z jedną soczewką będą zapewniać znacznie niższy poziom bezpieczeństwa niż modele z dwoma soczewkami. Przy jednej soczewce ryzyko ewentualnego pęknięcia jest większe.
  • Filtry UV. Oczywiście wszyscy producenci zapewniają, że ich gogle zapewniają skuteczną ochronę przeciwsłoneczną, ale tak naprawdę tylko produkty od renomowanych i sprawdzonych producentów wyposażone są w dobrej jakości filtry. Warto więc sprawdzić oznaczenie na opakowaniu produktu. Jeśli pojawi się na nim symbol UV400, oznacza to, że gogle chronią przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC.
  • Kolor soczewek. Dobierany jest pod względem warunków oświetleniowych panujących na stoku. Kolor wpływa na to, ile światła przedostaje się do oczu. Kolor soczewki wiąże się z kategorią filtrów, które z kolei informują nas o wartości współczynnika przepuszczalności światła. Soczewki w określonym kolorze i filtrze dostosowane są do konkretnych warunków pogodowych (oświetleniowych). Zatem, soczewki do jazdy w pochmurne dni i po zmroku powinny być jaśniejsze, a do jazdy w słoneczne dni — ciemniejsze.

Inne ważne parametry gogli snowboardowych

Oprócz wymienionych wyżej parametrów soczewek, warto zwrócić uwagę na szereg innych cech, które wpływają na komfort jazdy, a także bezpieczeństwo.

  • Gogle można dostosować nie tylko adekwatnie do wieku (gogle dla dzieci i dorosłych), ale również płci (gogle damskie i gogle męskie).
  • Ważny jest również dobór odpowiedniego rozmiaru gogli. To kwestia szczególnie ważna dla osób noszących okulary korekcyjne.
  • Gogle można dobierać również pod względem kształtu.
  • Różne są też rodzaje wyściółki gogli.
  • Dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy ważna jest także odpowiednio dopasowana gumka ściskająca.
  • Dodatkowe udoskonalenia, które mają bezpośredni wpływ na komfort jazdy to systemy wentylacji oraz systemy przeciwmgłowe.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel