Kontakt: +48 511 050 050
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać deskę snowboardową?

2019-12-09
Jak dobrać deskę snowboardową?

Różne style jazdy, różne rodzaje desek

Wyróżniamy kilka rodzajów desek. Do najczęściej rozróżnianych typów zaliczamy deski: Freeride, Freestyle, All Mountain, Buttering oraz Jibbing. Na początku przygody ze snowboardem proponujemy jednak dobierać sprzęt przede wszystkim pod kątem twardości. Jeśli jesteś początkującym snowboardzistą, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie miękka deska. Została ona stworzona w taki sposób, że użytkownik podczas nauki znacznie mniej się męczy, przez co rzadziej upada. To z kolei sprawia, że nie traci chęci do nauki. O desce twardej można pomyśleć, kiedy już zdobędziemy podstawowe umiejętności. Jazda na niej jest nieco trudniejsza, gdyż precyzyjnie reaguje na każdy niewłaściwy ruch, przez co bywa bardziej problematyczna w prowadzeniu.

Gdy już będziesz czuć się pewnie na desce, możesz pokusić się o dobór sprzętu adekwatnie do preferowanego stylu jazdy. Przykładowo:

  • All Mountain - najbardziej uniwersalne deski przeznaczone dla początkujących i średnio zaawansowanych osób. Sprawdzą się na i poza stokiem. “Wybaczają” wiele błędów początkujących osób i doskonale nadają się do nauki.
  • Freestyle - to najczęściej miękkie deski, które sprawdzą się w snowparku i na miękkich przygotowanych trasach. Niestety jazda na nich w głębokim śniegu może być problematyczna.
  • Freeride - deski przeznaczone do jazdy w każdych warunkach. Sprawdzą się zarówno podczas szybkiej jazdy po przygotowanych stokach, jak i w poza trasami w śniegu.
  • Jibbing - stosunkowo krótkie deski z podniesionymi krawędziami, co ułatwia prześlizgi po poręczach i murkach.
  • Buttering - miękkie deski o nieco mniejszej długości. Idealne do wykonywania różnorodnych trików z wykorzystaniem naturalnego ułożenia stoku.

Waga, wzrost, wielkość stopy

Kolejnymi istotnymi parametrami przy doborze deski jest waga i wzrost użytkownika. Od tego zależy jej długość i szerokość. Najczęściej producenci podają orientacyjne tabele, w których wskazują rekomendowana długość deski adekwatnie do wzrostu i wagi. Zwykle oddzielne tabele funkcjonują dla kobiet i mężczyzn, stąd też podział na deski damskie i deski męskie.

Wielkość naszej stopy ma bezpośredni wpływ na szerokość, jaką powinna wyróżniać się nasza deska.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel