Kontakt: +48 511 050 050
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak odpowiednio przygotować deskę snowboardową do sezonu?

2019-03-11
Jak odpowiednio przygotować deskę snowboardową do sezonu?

Zima zbliża się wielkimi krokami, dlatego pora pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu deski snowboardowej do kolejnego sezonu. Nawet jeśli posiadasz najlepszej jakości sprzęt, nie możesz zapominać o solidnym przeglądzie i usunięciu ewentualnych usterek. Jeśli zauważysz poważniejsze ubytki, powinieneś wybrać się do profesjonalnego serwisu. Możesz też spróbować odświeżyć deskę własnymi siłami. W tym artykule podpowiemy ci, jak to zrobić dobrze.

Przygotowanie do pracy i dokładny przegląd deski snowboardowej

Na początku powinieneś przygotować swoje stanowisko pracy. Deskę należy umieścić w specjalnych imadłach do snowboardu, ewentualnie w imadłach narciarskich. Jeśli jednak nie posiadasz takiego sprzętu, możesz ułożyć deskę na oparciach dwóch krzeseł. Przed rozpoczęciem wszelkich działań powinieneś odpowiednio zabezpieczyć podłogę, np. rozkładając na niej stare gazety lub specjalną folię. Przyda się także odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy, a także kilka narzędzi, w tym przede wszystkim cyklina, ostrzałka, szczotka do polerowania, smar.

Następnie należy dokonać dokładnego przeglądu deski pod kątem ewentualnych pęknięć krawędzi, ubytków, rozwarstwień itp. Jeśli zauważysz większe usterki na desce, rekomendujemy wizytę w profesjonalnym serwisie. Z samym oczyszczeniem deski poradzisz sobie samodzielnie.

Odświeżanie ślizgu

Po przygotowaniu stanowiska pracy może przystąpić do odświeżania ślizgu przy pomocy cykliny. Oczyszczamy ślizg brudu i starych smarów. Po usunięciu powierzchniowych zanieczyszczeń bardzo często ujawniają się inne mankamenty, takie jak niewielkie dziurki czy zniekształcenia w strukturze ślizgu, które również będą wymagać interwencji. Wszelkie usterki należy usunąć, a następnie odtłuścić przy pomocy zmywacza do smarów (lub zwykłej benzyny ekstrakcyjnej). Niewielkie dziurki i wgłębienia w strukturze ślizgu można wypełnić P-texem. Następnie przecieramy ślizg bardzo drobnym papierem ściernym, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię.

Przygotowanie krawędzi deski

Następnie można przystąpić do przygotowania krawędzi deski. Krawędzie można zaostrzyć pod różnymi kątami, w zależności od preferowanego stylu jazdy. Ostrzenia wymaga dolna i górna powierzchnia. Im bardziej wyostrzony zostanie kąt bocznej płaszczyzny, tym będzie można bardziej się pochylać podczas ostrych i szybkich zakrętów. Jednocześnie taka jazda wymaga również znacznie lepszych umiejętności i większej precyzji. Z kolei wyostrzenie pod niewielkim kątem dolnej płaszczyzny sprawi, że deska będzie łatwiejsza w prowadzeniu.

Ostrzymy, zaczynając od dolnej płaszczyzny deski, sukcesywnie przechodząc do bocznej płaszczyzny. Czynność wykonujemy z zastosowaniem ostrzałki z drobnym pilnikiem. Ruchy powinny być jednostajne od przodu do tyłu deski. Na zakończenie naostrzoną krawędź należy jeszcze wypolerować czystym kamieniem ceramicznym.

Dokładne smarowanie deski

Ostatnim etapem prac przygotowawczych jest smarowanie deski. Przed smarowaniem dokładnie usuwamy wszelkie pozostałości starego smaru i odtłuszczamy ślizg. Następnie rozgrzewamy powierzchnię deski żelazkiem. Temperatura żelazka powinna być na tyle wysoka, aby smar się roztopił, ale nie dymił. Trzeba też uważać, aby nie przegrzać ślizgu. Smar rozprowadzamy równomiernie, “prasując” deskę. Pamiętajmy, aby żelazko nie było ani zbyt mocno rozgrzane, ani zbyt długo nie pozostawało w jednym miejscu deski.

Kiedy cały ślizg pokryty jest smarem, należy odczekać aż powierzchnia ostygnie. Na koniec należy jeszcze usunąć nadmiar smaru poprzez cyklinowanie.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel