Kontakt: +48 511 050 050
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zadbać o sprzęt snowboardowy po sezonie?

2019-04-15
Jak zadbać o sprzęt snowboardowy po sezonie?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, więc sezon tegorocznych zimowych szaleństw na stoku trzeba uznać za zakończony. Zanim jednak spakujemy i odstawimy na wiele długich miesięcy nasz sprzęt snowboardowy, powinniśmy zadbać o jego odpowiednie wyczyszczenie i konserwację. Te czynności nie są ani trudne, ani zbyt czasochłonne, a jednocześnie mają kluczowe znaczenie dla żywotności deski.

W tym artykule podpowiemy, jak prawidłowo zadbać o deskę snowboardową po zakończonym sezonie zimowym.

Przede wszystkim dokładne czyszczenie deski

W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie wyczyścić deskę snowboardową ze wszelkich zanieczyszczeń. Zimą sprzęt narażony jest nie tylko na śnieg, ale również błoto, kurz czy chemię drogową, które należy dokładnie usunąć z powierzchni przed kilkumiesięczną przerwą. Do mycia używamy miękkiej szmatki, ciepłej wody oraz delikatnego płynu myjącego, np. do naczyń. W ten sposób powinniśmy usunąć większość powierzchniowych zabrudzeń. Po myciu trzeba dokładnie wysuszyć deskę, wycierając ją suchą ścierką, a następnie ustawiając ją na kilka godzin w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej.

Uzupełnieniem czyszczenia jest szczotkowanie ślizgu specjalną szczotką do nart lub snowboardu. Jeśli na powierzchni ślizgu znajduje się smar, który nie jesteśmy w stanie usunąć miękką szmatką, można użyć do tego zmywacza do smarów. Po czyszczeniu można przystąpić do prac konserwacyjnych.

Konserwacja deski snowboardowej

Po oczyszczeniu deski powinniśmy dokładnie skontrolować jej stan. Jeśli na powierzchni pojawiają się jakiekolwiek zarysowania lub ubytku, należy je wypełnić. Szczególnie ważne jest to w przypadku ślizgu. Jeśli uszkodzenia są dość duże, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Do uzupełnienia ubytków używany jest proszek kofiksowy. Po nałożeniu proszku należy do przeprasować lub wycyklinować cykliną metalową, a następnie przeszlifować papierem lub twardą szczotką. Jeśli masz w tym pewne doświadczenie, powinieneś poradzić sobie z tym zadaniem. Jeżeli jednak nie do końca wiesz, jak to zrobić, lepiej oddaj deskę w ręce fachowców. Ewentualne błędy podczas tych czynności mogą skutkować zniszczeniem ślizgu.

Oprócz przygotowania ślizgu trzeba również odpowiednio oczyścić i wyrównać krawędzie. Po tej czynności warto nałożyć na nie lekki smar lub wazelinę. Bardzo ważne jest też dokładne oczyszczenie wiązań, a także zakonserwowanie z zastosowaniem odpowiedniego środka smarującego.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel