Kontakt: +48 511 050 050
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie powinny być dobre buty snowboardowe?

2019-08-23
Jakie powinny być dobre buty snowboardowe?

Wybierając buty do snowboardu powinniśmy mieć świadomość, że spędzimy w nich na stoku cały dzień i że poza zapewnieniem komfortu noszenia muszą one spełniać różne inne kryteria. Przy wyborze ważne będzie m.in. nasze doświadczenie w jeździe i sam sposób jazdy. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się krótko butom snowboardowym. Zapraszamy do lektury.

Cechy dobrych butów snowboardowych

Na początek kilka oczywistości. Dobre buty snowboardowe powinny być wygodne i dopasowane, ponadto wodoodporne i ciepłe, ale nie pozwalające na pocenie się stóp. Dopasowanie jest szczególnie ważne – buty nie mogą być ani za duże, ani za małe. By je odpowiednio dobrać, najlepiej dopasować stopę do wkładki: powinna wystawać ok. 5 mm poza czubki palców. Co do wygody – istotne jest, by język butów snowboardowych dopasowywał się do anatomicznego kształtu nogi, stabilizował nogę w czasie jazdy i jednocześnie umożliwiał zginanie się przy wykonywaniu tricków. Zapiętek, cholewka i inne elementy buta powinny stabilizować stopę i zabezpieczać ścięgna podczas dynamiczniejszych stylów jazdy lub zmiany typu nawierzchni, wkładki najlepiej by dopasowały się do kształtu stopy (dobry wybór to wkładki termoformowalne), podeszwa zapewniać przyczepność w każdym terenie, wiązania gwarantujące szybkość zapięcia i precyzję docisku.

Flex, czyli elastyczność buta

Każdy stopień zaawansowania w jeździe oraz wybór jednej z technik będzie wiązał się z tzw. boot flex, czyli odpowiednią elastycznością buta. Wiedza na ten temat będzie mieć szczególne znaczenie dla osób rozpoczynających dopiero przygodę ze snowboardem. W zależności, czy wybieramy freeride, freestyle czy all-mountain będziemy potrzebowali butów o różnej elastyczności. Jest ona ukryta pod nazwą flex w skali 1-10. Początkujący, riderzy jeżdżący przy niższych prędkościach (zjazdy rekreacyjne all-mountain) oraz wykonujący pierwsze i średniozaawansowane ewolucje free-style wybiorą buty snowbordowe miękkie lub średnie. Zapewniają one lepszą elastyczność ruchu stóp w trakcie jazdy, dają też odrobinę swobody w przypadku technicznego potknięcia. Tu, w przypadku amatorów wybierzemy flex 1-4, zaś do nieco bardziej zaawansowanej jazdy z ewolucjami – 4-6. Te ostatnie sprawdzą się również poza wyratrakowanymi trasami do freeride, ale przy niezbyt wysokich prędkościach. Do największych prędkości i dynamicznej jazdy potrzebne są buty twarde, dające riderowi dużą kontrolę prowadzenia i doskonałą przyczepność podczas jazdy. Z wyglądu przypominają buty narciarskie.

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel