Kontakt: +48 511 050 050
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Krótka historia deski snowboardowej

2019-02-19
Krótka historia deski snowboardowej

Snowboard narodził się nieco przez przypadek. Podobno prototyp deski snowboardowej opracowano w latach 20. XX w., a służył on drwalom, którzy po ciężkim dniu pracy zjeżdżali do domów górskimi ścieżkami na kawałku deski. Podobno jest to tylko niesprawdzona anegdota, ponieważ tak naprawdę za wynalazcę deski snowboardowej uważa się Amerykanina, Shermana Poppena, który postanowił połączyć dwie klasyczne narty w jedną. Następnie udoskonalał swój wynalazek, wiercąc w dziobie dziurę i przeciągając przez nią sznurem, zakończony uchwytem na dłoń.

Amerykańskie początki deski snowboardowej

Początki snowboardu przypadają na lata 60. To właśnie w Stanach Zjednoczonych Poppen pracował nad snurferem, ponieważ tak określał wynalezioną przez siebie deskę. Jak już zostało wspomniane, pierwsza deska miała specjalny uchwyt, aby użytkownik mógł ją trzymać i sterować nią, niemniej wymagało to od niego sporej uwagi i ostrożności. Dopiero Jake Burton zamontował na desce tasiemki, których celem było przytrzymywanie butów. Tak powstały pierwsze opatentowane deski snowboardowe, które na rynku pojawiły się pod nazwą Burton Boards. W taki oto sposób Snurfer Shermana Poppena odeszły do przeszłości, a udoskonalony sprzęt Burtona uznaje się za “prawdziwe” deski snowboardowe, a przynajmniej najbardziej zbliżone do tych znanych nam obecnie.

Wielkim miłośnikiem snowboardu w tamtych czasach był Tom Sims, który uważany jest obecnie za pioniera tej dyscypliny sportu. Cały czas spędzał na wodzie, prawiając surfing. Z kolei w zimie odkręcał kółka od skateboardu i jeździł w ten sposób na śnieżnych stokach. Sukcesywnie udoskonalał swoją jazdę i pracował również nad swoją deską, aby jazda na niej była swobodniejsza. W taki oto sposób w latach 70. skonstruował swój pierwszy snowboardowa z wiązaniami. Sims Snowboards oraz Burton Boards to dwóch najważniejszych producentów sprzętu snowboardowego, których sukces powstał przede wszystkim z wielkiej pasji.

Deska snowboardowa bardzo szybko znalazła sobie wielu zwolenników nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Chociaż początki były trudne, to jednak współcześnie na desce jeździ bardzo wiele osób, a snowboard stał się dyscypliną olimpijską.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel