Rodzaje wiązań snowboardowych
Wiązania to bardzo istotny element wyposażenia snowboardowego. Dostępnych jest kilka rodzajów wiązań, które zasadniczo możemy podzielić na miękkie i twarde. Z kolei miękkie dzielimy na strap-in, step-in i hybrydowe. Wiązania miękkie stosowane są przez zawodowych sportowców, głównie w dyscyplinach alpejskich.
Wiązania twarde
Zaczniemy od wiązań twardych, które - jak już zostało wspomniane - przeznaczone są przede wszystkim dla profesjonalnych zawodników sportowych, którym zależy przede wszystkim na prędkości. Są one jednak mało komfortowe i dość drogie, więc raczej trudno będzie je zobaczyć na stokach do amatorskiej jazdy. Standardowe wiązania twarde oparte są na 2 osobnych paskach.
Krótka charakterystyka różnych wiązań miękkich
Wiązania snowboardowe miękkie są zdecydowanie częściej stosowane. Wśród nich wyróżniamy następujące rodzaje:
- Wiązania typu strap-in. Jest to najpopularniejszy system wiązań. Konstrukcja opiera się na dwóch paskach i sztywnym zapiętku. Jeden pasek przechodzi przez czubek buta, dzięki czemu zapobiega jego wysunięciu się z wiązania. Z kolei drugi pasek przebiega w okolicy kostki, utrzymując piętę. Zapiętek ma na celu przeciwdziałanie zbytniemu odchylaniu się do tyłu. Do tych wiązań należy wybrać buty, które mają podeszwę sztywną, ale jednocześnie pozwalającą na lekkie wygięcie. Ten zestaw zapewni komfortową jazdę i możliwość zachowania pełnej kontroli nad deską.
- Wiązania step-in. Ich konstrukcja jest pozbawiona pasków. Jednocześnie wymagają stosowania dedykowanych butów. Posiadają specjalny bolec dopasowany do otworu w podeszwie buta. Po wpięciu w wiązanie but trzyma się mocno, a całość usztywnia łyżka. Jest to mniej popularne rozwiązanie niż strap-in, ale pozwala na znacznie szybsze i łatwiejsze wpięcie. Nadaje się do spokojnej jazdy po stoku, nie nadaje się do ostrej jazdy na desce.
- Wiązania w systemie hybrydowym. Wiązania hybrydowe są połączeniem powyższych rodzajów. Najpopularniejszy jest w tym przypadku system hybrydowy opracowany przez firmę FLOW. Wymaga jednak zastosowania dedykowanych butów FLOW, ponieważ produkty innych marek nie zapewnią odpowiedniego poziomu trzymania. Ten rodzaj wiązań nie należy do najtańszych, jednak sprawdza się przy agresywnej jeździe.